Białystok. Biała siła, czarna pamięć

Spotkanie autorskie z Marcinem Kąckim

i dyskusja wokół książki

BIAŁYSTOK. BIAŁA SIŁA, CZARNA PAMIĘĆ

19.05.2016 (czwartek), 17.00

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro.

Z tak sielskim wizerunkiem miasta kontrastują powtarzające się coraz częściej informacje o płonących mieszkaniach, swastykach na murach, antysemickich i rasistowskich incydentach oraz związkach białostockich neofaszystów z miejscowymi elitami.

W książce „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” (Wydawnictwo Czarne 2015) Marcin Kącki szuka śladów wymordowanych sąsiadów, przygląda się krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami.

Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen.

Kącki zmywa makijaż wielokulturowości miasta i odsłania to jego oblicze, o którym jedni chcą pamiętać, drudzy pragną zapomnieć. Ten reportaż zawstydza, miejscami mrozi krew w żyłach, skłania do refleksji.

Agnieszka Warnke, culture.pl

 

#KULTURADLACIEBIE to nowy cykl wydarzeń o ekologii, kulturze, patriotyzmie, prawach człowieka, wykluczeniu społecznym i zrównoważonym rozwoju

2017-06-03T01:14:03+00:00