Uchodźcy u bram. Sytuacja w Europie i w Polsce

Spotkanie z Kamilem Kamińskim i projekcja filmu

„Salam Neighbor”, reż. Zach Ingrasci i Chris Temple

07.04.2016 (czwartek), 17.00

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy

Kamil Kamiński – psycholog, od 10 lat zajmujący się pomocą dla uchodźców i uchodźczyń i cudzoziemek i cudzoziemców. Prezes fundacji „Przestrzeń Wspólna”. Wieloletni współpracownik Fundacji „Ocalenie” koordynujący działania fundacji w województwie podlaskim. Związany z fundacją „Różnosfera” i inicjatywą „Chlebem i solą”. Zainteresowany kwestią mowy nienawiści i języka wrogości w mediach.

Salam Neighbor, reż. Zach Ingrasci i Chris Temple (USA, Jordania, 75’, polskie napisy)

Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Współpracując z UNHCR, International Rescue Committe i Save the Children, uzyskali dostęp do obozu i zdecydowali, że zyski z filmu przekażą właśnie tym organizacjom.

Młodzi filmowcy nie bardzo wiedzieli, czego się spodziewać i jak się zachować na miejscu, ale postawili sobie za cel zamieszkać w obozie w namiocie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.

#KULTURADLACIEBIE to nowy cykl wydarzeń o ekologii, kulturze, patriotyzmie, prawach człowieka, wykluczeniu społecznym i zrównoważonym rozwoju

2017-06-03T01:14:03+00:00