
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Fundacja W Stronę Dialogu oraz Muzeum Polin zapraszają nauczycieli/lki i aktywistów/tki NGO z Małopolski i Górnego Śląska na trzecią edycję wyjątkowego kursu dostarczającego wiedzę i umiejętności z zakresu prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych w szkole. Kurs będzie realizowany w Oświęcimiu i Warszawie.
Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej (AEA) to seria 5 weekendowych zjazdów poświęconych tematyce uprzedzeń takich jak rasizm, antysemityzm, homofobia oraz romofobia.
Profesjonalnie przygotowane i angażujące zajęcia z udziałem najlepszych polskich specjalistów/ek pomogą zrozumieć mechanizmy mowy nienawiści, w tym jej podłoże i szkodliwe konsekwencje oraz poznać tzw. dobre praktyki czyli sprawdzone metody pracy z młodzieżą w tym obszarze.
W ramach programu uczestnicy kursu przygotowują i zrealizują własne zajęcia w szkole.
Dla kogo?
Zapraszamy 20 nauczycieli/ek ze szkół podstawowych i średnich oraz aktywistów/tki organizacji pozarządowych z woj. małopolskiego i śląskiego.
Szczególnie preferowane będą aplikacje:
– dwóch osób z jednej szkoły/organizacji
– takich, które wcześniej nie uczestniczyły w programach o podobnej tematyce
– rekomendowanych przez absolwentów/tki pierwszej i drugiej edycji Akademii
Gdzie i kiedy?
Całość kursu zostanie zrealizowana w roku kalendarzowym 2020, przy czym jedna z sesji będzie miała formę wyjazdową w Warszawie, natomiast pozostałe cztery zjazdy Akademii odbędą się w Oświęcimiu.
Zjazd 1: 22-23 lutego 2020 (Oświęcim)
Zjazd 2: 14-15 marca 2020 (Oświęcim)
Zjazd 3: 3-5 kwietnia 2020 (Warszawa)
Zjazd 4: 18-19 kwietnia 2020 (Oświęcim)
Zjazd 5: lato/jesień 2020 (dokładna data zostanie ogłoszona przed wakacjami)
Jakie są koszty?
Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom pokrycie kosztów udziału w zajęciach oraz wyżywienia. Dodatkowo połowa osób uczestniczących będzie mogła skorzystać z bezpłatnego noclegu w Oświęcimiu.
Jedynym kosztem ponoszonym przez uczestników i uczestniczki jest dojazd do Oświęcimia.
W przypadku zjazdu nr 3 w Warszawie pokrywamy koszty pociągu 2 kl. z Katowic / Krakowa, noclegu w pokojach 2-os. oraz wyżywienia dla wszystkich uczestników/czek Akademii.
Jak się zapisać?
Rekrutacja do tegorocznej Akademii została zakończona 31 stycznia.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość.
Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej została objęta patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.