Auschwitz po Auschwitz

Auschwitz po Auschwitz

Spotkanie z Tomaszem Cebulskim

25 maja 2017 (czwartek), 18.00

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Dr Tomasz Cebulski, politolog, absolwent stosunków międzynarodowych oraz studiów blisko- i dalekowschodnich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Założyciel ośrodka badawczego POLIN TRAVEL, zajmującego się poszukiwaniami genealogicznymi, dokumentacją historii Żydów polskich, edukacją o Holokauście i dialogiem polsko-żydowskim (www.jewish-guide.pl). Przewodnik w muzeach martyrologicznych na terenie Polski i Europy. Autor szeregu artykułów na temat polityki pamięci, tożsamości oraz studiów nad ludobójstwem. Autor książki: Auschwitz po Auschwitz. Historia, polityka i pamięc wokół państwowego muzeum Auschwitz-Birkenau 1980-2010 (Libron 2016).

Powoli i mozolnie w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat dowiadujemy się, czym był Auschwitz-Birkenau. Zapominamy o nim i odkrywamy go na nowo. Mimo intensyfikacji globalnych badań i interpretacji w ostatnich dwóch dekadach przegrywamy walkę z czasem, ponieważ na naszych oczach odchodzą ostatni świadkowie faktycznego Auschwitz – ci, którzy przeżyli, aby nieść świadectwo, a jednak po wyzwoleniu napotykali często na mur niezrozumienia, obojętności i globalnej ciszy.

Czym jest Auschwitz dla współczesnych i jak wielotorowo skonstruowana jest pamięć o nim? Czym jest Auschwitz dla Ciebie? Historycznym kuriozum wzbudzającym naturalną fascynację cierpieniem i mordem, globalną mekką tanato-turystyki, czy może czymś bardzo realnym, powodującym strach przed powtórką Auschwitz w niedalekiej przyszłości? Czy pamięć o skrajnym doświadczeniu cierpienia wraz ze strachem dają gwarancję naszej większej odpowiedzialności i aktywności przeciwko zbrodniom ludobójstwa, czy świadczą jedynie o fascynacji radykalizmami?

2017-06-03T01:13:57+02:00