Belfast. 99 ścian pokoju.

Spotkanie z Aleksandrą Łojek, autorką książki

BELFAST. 99 ŚCIAN POKOJU

17.03.2016 (czwartek), 17.00

Café Bergson

pl. Ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!

Belfast przyciąga turystów. Jednak mało kto wie, że w tym mieście przeszłość „dzieje się teraz”. Słowo „kłopoty” ma tu zupełnie inne znaczenie, a to, jak wymawiasz „h” ze stuprocentową dokładnością określa twoje wyznanie. Belfast to miasto paradoksów. Ludzi, których jedyną winą było to, że urodzili się w złym miejscu o złym czasie. Którzy przeżyli zamachy bombowe, widzieli, jak giną ich bliscy, a być może sami zabijali. Wreszcie mają pokój – ale płacą za niego wysoką cenę, bo muszą patrzeć na katów i morderców, którzy żyją tuż obok. Na szczęście nie cały czas, bo miasto jest podzielone dziewięćdziesięcioma dziewięcioma ścianami pokoju, dzięki którym wszyscy mają trochę wytchnienia, ale też wciąż odczuwają strach.

Aleksandra Łojek – iranistka, tłumaczka, autorka bloga „Dżihadolog”. Mieszka w Belfaście, gdzie pracuje w organizacji charytatywnej zajmującej się pomocą ofiarom rasizmu i mediacją międzykulturową. Prowadziła także zajęcia ze sztuki islamu w Crescent Arts Centre. Do tej pory współpracowała z „The Guardian” i pismami polonijnymi. W 2015 roku nakładem wydawnictwa „Czarne” ukazała się jej książka pt. Belfast. 99 ścian pokoju. Książka została zgłoszona do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

#KULTURADLACIEBIE to nowy cykl wydarzeń o ekologii, kulturze, patriotyzmie, prawach człowieka, wykluczeniu społecznym i zrównoważonym rozwóju

2017-06-03T01:14:04+02:00