Warszawa, 3 grudnia 2019 r.

Podczas uroczystej gali w Warszawie oświęcimskie muzeum i centrum edukacji zostało uhonorowane Nagrodą Specjalną za zachowanie pamięci o miejscowej społeczności żydowskiej, działalność edukacyjną i programy antydyskryminacyjne dla nauczycieli/ek i policji.

Pamięć pozostaje sztuką dla sztuki jeśli nie zmienia naszego sposobu patrzenia na świat  – mówił podczas uroczystej gali w Warszawie Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego Nasze programy o historii w sposób pionierski na skalę Polski zerwały ze schematem zajmowania się wyłącznie przeszłością.

Od dziesięciu lat rozmawiamy z młodzieżą i dorosłymi z Polski i całego świata o obecności wokół każdego z nas mechanizmów, które doprowadziły do Auschwitz i Holokaustu. Nagrodę Specjalną Polin traktujemy jako potwierdzenie, że pamięć skierowana w przyszłość jest właściwą ścieżką.

Tomasz Kuncewicz dodał przy tym, że zaprasza wszystkich do odwiedzenia Oświęcimia, a nie tylko Auschwitz.

Wywiad z dyrektorem Kuncewiczem w Gazecie Wyborczej:  „Nie wystarczy krzyczeć Pamiętajcie o Auschwitz”

– W całej Polsce jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. Poprzez Nagrodę POLIN chcemy wyrazić uznanie i wdzięczność za ich pracę. Zależy nam, by  pokazać, jak ważne i potrzebne jest to, co robią, bo to właśnie dzięki nim odradza się pamięć o historii polskich Żydów. – powiedział Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum i Przewodniczący Sądu Konkursowego Nagrody POLIN oraz ocalony z Zagłady.

Od 2015 roku laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wśród laureatów ubiegłych edycji są m.in. Stowarzyszenie “Dzieci Holokaustu”, Joanna Podolska kierująca łódzkim Centrum Dialogu oraz dr Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Fot. M. Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.