Ks. Jan Skarbek. Spotkanie z autorem książki.

O książce, z jej autorem, ks. Tomaszem Chrzanem
będzie rozmawiał dr Artur Szyndler

22.03.2018 (czwartek), 18:00

Café Bergson, pl. ks. Jana Skarbka 2

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Ks. Tomasz Chrzan, oświęcimianin, teolog, historyk z zamiłowania i wykształcenia, katecheta i wizytator katechetyczny. Pełni posługę kapłańską w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Autor wydanej w 2017 r. książki pt. „Ks. Jan Skarbek – oświęcimski duszpasterz i społecznik” (Wydawnictwa Księży Sercanów Dehon).

Postać charyzmatycznego proboszcza i dziekana oświęcimskiego, ks. Jana Skarbka przybliża książka ks. Tomasza Chrzana (…). Biograficzna publikacja o honorowym obywatelu miasta Oświęcim jest także okazją, by opowiedzieć o tym, jak wyglądały relacje Polaków i Żydów w przedwojennym mieście nad Sołą. „Po wybuchu II wojny światowej ks. Skarbek stał się świadkiem systematycznej eksterminacji żydowskiej społeczności Oświęcimia”.

Autor przytoczył także w swej książce charakterystyczne słowa bohatera biografii, który jesienią 1938 r. zapisał w kronice parafialnej: „Ze wszystkich znaków na niebie i na ziemi, przy dzisiejszym ruchu hitlerowskim w Niemczech idą straszne dni na naród żydowski. Prośmy Boga, byśmy we krwi tego narodu rąk nie maczali”.

Zdaniem autora książki (…), ks. Skarbek, który był wybitnym duszpasterzem i administratorem wspólnoty, zaangażowanym w działalność społeczną, to postać zasłużona dla ziemi oświęcimskiej. (…).

2018-02-21T14:43:30+01:00