Program wydarzeń

18.00 – Projekcja filmu: „The Railway People | Ludzie z pociągu“, reż. Struan Adam, Nick Low, Szkocja 2017, 40‘ (miejsce: Café Bergson, pl. Ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim).

18.45 – Wspomnienie o Evie Kor z udziałem gości specjalnych – dra Alexa Kora & Billyego Sloana (BBC Scotland) (miejsce: Café Bergson, pl. Ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim).

20.00 – Koncert: RAYMOND MEADE (miejsce: Synagoga Chewra Lomdej Misznajot, Pl. ks. Jana Skarbka 5, Oświęcim).

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Bezpłatna rezerwacja biletów (dotyczy jedynie koncertu):

https://link.do/j9OgQ

Bilety można odebrać także osobiście w Cafe Bergson. Dla osób, które zarejestrowały się on-line poprzez powyższy link, nie jest wymagany osobisty odbiór biletów.

Zbliżając się do koszmaru …

Ten projekt został zapoczątkowany po mojej wizycie w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Pojechałem tam jako turysta zaciekawiony wydarzeniami z początku lat 40. XX wieku, a wróciłem pochłonięty wszystkim, co tam zobaczyłem. Półtora roku po wizycie wciąż nie rozumiem jak to się mogło wydarzyć..

„Ludzie z pociągu“ to mój osobisty sposób upamiętnienia ofiar Zagłady . Do Auschwitz wróciłem jeszcze pięć razy, aby lepiej zrozumieć popełnione zbrodnie. Podczas mojej ostatniej wizyty, zimą 2015, podróżowałem wraz z ocalałą z Auschwitz – Evą Moses Kor, która stała się uczestniczką mojego projektu.

Postanowiliśmy wówczas nagrać mój wiersz „How Could It Be“ („Jak to mogło się stać?“) na rampie kolejowej w Birkenau, w miejscu, gdzie 70 lat temu Eva po raz ostatni widziała swoją rodzinę. Powrót na to miejsce z Evą był niesamowitym doznaniem. Zapamiętam go na zawsze, podobnie jak jej ogromny wkład w ten projekt, co będziecie mogli usłyszeć w utworze „At the Top of the Stairs“ („Na szczycie schodów”).

Podmuchy wiatru utrudniały nam nagrywanie na otwartej przestrzeni Birkenau, ale dzięki naszemu uporowi wbrew ponurym okolicznościom udało się stworzyć coś pozytywnego.

Kiedy kończyłem projekt jeszcze nie miałem pojęcia co będą oznaczać te piosenki i słowa. Dziś wiem, że to rozdział, którego nie da się zamknąć. Pamięć o tych, którzy zginęli nie daje pocieszenia. Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia zadbają, aby to miejsce nie zostało zapomniane, aby to się nigdy nie powtórzyło, ale zawsze było pamiętane jako symbol bezsensownej przemocy.

R. Meade sierpień 2016.

http://therailwaypeople.raymondmeade.com/