Oświęcim jest kojarzony na świecie przede wszystkim jako miejsce lokalizacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i śmierci Auschwitz-Birkenau oraz symbol Zagłady Żydów. Jednak samo miasto ma o wiele dłuższą historię, w której szczególne miejsce zajmują żydowscy oświęcimianie – ludzie, którzy współtworzyli to miasto od XVI w. aż do tragedii Holokaustu i II wojny światowej, kiedy niemal wszyscy zostali wymordowani.

Od 2000 r. Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu zachowuje pamięć o miejscowej społeczności żydowskiej i uczy o współczesnych zagrożeniach wynikających z antysemityzmu i wszelkich uprzedzeń.

Podczas tego wydarzenia organizowanego wspólnie z Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku będzie można wirtualnie zwiedzić wystawę Oszpicin historia żydowskiego Oświęcimia, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych z wykorzystaniem wybranych zabytków z kolekcji oświęcimskiej placówki.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i wymaga rejestracji online tutaj.

 

 

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego