28 stycznia (czwartek) 18:00 (Polska) 17:00 (Izrael)

Wydarzenie odbędzie się w formie spotkania na żywo na Facebooku. Językiem wydarzenia jest hebrajski.

Aby dołączyć do wydarzenia kliknij tu

Oświęcim jest kojarzony na świecie przede wszystkim jako miejsce lokalizacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i śmierci Auschwitz-Birkenau oraz symbol Zagłady Żydów. Jednak samo miasto ma o wiele dłuższą historię, w której szczególne miejsce zajmują żydowscy oświęcimianie – ludzie, którzy współtworzyli to miasto od XVI w. aż do tragedii Holokaustu i II wojny światowej, kiedy niemal wszyscy zostali wymordowani.

Od 2000 r. Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu zachowuje pamięć o miejscowej społeczności żydowskiej i uczy o współczesnych zagrożeniach wynikających z antysemityzmu i wszelkich uprzedzeń.

Podczas tego wydarzenia Shlomi Shaked, Izraelczyk i Polak, którego dziadkowie i matka pochodzą z Oświęcimia, opowie o historii swojej rodziny i żydowskiej społeczności miasta w rozmowie z Oferem Aderetem, korespontem izraelskiego dziennika Haaretz

Prelegenci

Shlomi Shaked
Wnuk oświęcimskich Żydów. Po odbyciu służby wojskowej wyjechał na kilka miesięcy jako wolontariusz do Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, gdzie dogłębnie przestudiował temat. W ostatnich latach był organizatorem corocznych obchodów Pamięci Organizacji Auschwitz Expatriates w Izraelu i kierownikiem strony na Facebooku poświęconej tej tematyce. Kilka lat temu przeniósł się do Krakowa, aby uzyskać tytuł magistra, a dziś wykłada hebrajski na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Ofer Aderet
Wnuk dziadka urodzonego w Warszawie i babci urodzonej w Będzinie, która przed wojną wyemigrowała do Izraela. Ma tytuł magistra historii ogólnej Uniwersytetu w Tel Awiwie i pisze dla Haaretz o historii, a zwłaszcza o Holokauście. Mieszka w Tel Awiwie z żoną Karoliną Przewrocką, dziennikarką z Krakowa