Projekcja filmu

W IMIĘ ICH MATEK. HISTORIA IRENY SENDLEROWEJ

oraz spotkanie i dyskusja z współautorem zdjęć

SŁAWOMIREM GRÜNBERGIEM

29.11.2018 (czwartek), 18.00

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy

Café Bergson, plac. Ks. Jana Skarbka 2, Oświęcim

W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej, reż. Mary Skinner (Polska, USA, 2010, 58’)

Jest to prawdziwa i niesamowita opowieść o Irenie Sendlerowej oraz grupie młodych Polek, które ryzykowały życie i uratowały od zagłady ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce. W filmie 95-letnia Irena Sendlerowa opowiada historię tamtych czasów, którą przez wiele lat trzymała w tajemnicy.

W dokumencie występują jej współpracowniczki oraz osoby ocalone przez nie z zagłady. Irena Sendlerowa za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej otrzymała w 1965 roku tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 2007 roku. Zmarła 12 maja 2008 roku w Warszawie mając 98 lat. Decyzją Sejmu RP rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Ireny Sendler”.

Gdy poznałam Irenę Sendlerową w 2003 roku wiedziałam, że muszę uwiecznić ją na filmie, aby w jej własnych słowach opowiedziała o złu, którego była świadkiem i o woli przeciwstawiania się mu, którą odnalazła w sobie razem z koleżankami. W jaki sposób podjęły decyzję o działaniu, skoro nie było to powszechne ani bezpieczne? I jak – pomimo przeszkód i zagrożeń – udawało im się pomagać przez pięć wyczerpujących lat?

Mary Skinner