Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu zapraszają do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”.

Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości. W dniach 27-29 sierpnia Muzeum będzie gościć w Oświęcimiu.

Projekt przypomina o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Oświęcim to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. W okresie międzywojennym Żydzi stanowili 60 procent lokalnej społeczności miasta.

Więcej o żydowskiej historii Oświęcimia można przeczytać na mapie przedwojennego Oświęcimia http://www.oszpicin.pl.

W Oświęcimiu będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na Rynku Głównym. Został przygotowany specjalny program wydarzeń towarzyszących wizycie projektu, składający się z warsztatów edukacyjnych pt. Czym był Oszpicin, dotyczących historii lokalnej społeczności żydowskiej.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Projekt  Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.