27 stycznia br., w 72. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu udostępnia na platformie Google specjalną wystawę pt. Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia.

Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, które prowadzi Muzeum Żydowskie powiedział:

Nowa wirtualna wystawa w Google to ważny krok dla upowszechnienia wiedzy o żydowskiej przeszłości naszego miasta, która pozostaje w cieniu tragedii Auschwitz i Holokaustu. Cieszymy się, że Google pomaga nam zachować pamięć o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Oświęcimia, nazywanego przez nich samych Oszpicin (z jidysz: goście).

Dzięki zaawansowanej technologii każdy będzie mógł obejrzeć wysokiej jakości zdjęcia i dokumenty osobiste oraz zapoznać się z komentarzem kuratora wystawy do materiału, który opowiada historię ponad 400 lat współtworzenia miasta Oświęcimia przez jego żydowskich mieszkańców.

Wystawę można obejrzeć TUTAJ.

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu (zał. w 2000 r.) jest jednym z nielicznych śladów dawnej obecności Żydów w mieście. W skład kompleksu obok muzeum wchodzi jedyna zachowana w mieście synagoga Chewra Lomdej Misznajot oraz Dom Rodziny Klugerów. Muzeum chroni pamięć o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia oraz naucza o współczesnych zagrożeniach płynących z antysemityzmu i nietolerancji. Od 2006 r. instytucja jest stowarzyszona z Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku.

Google Arts & Culture to nowy, wciągający sposób obcowania ze sztuką, historią oraz światowymi skarbami kultury, które pochodzą ze zbiorów ponad 1000 instytucji na całym świecie. Projekt został stworzony przez Google Cultural Institute, jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników internetu dzięki stronie www, a także mobilnie na iOS i Android. Więcej o projekcie TUTAJ.