Żydowskie Motywy – pokaz filmów

W styczniu i lutym  serdecznie zapraszamy na poniedziałkowe projekcje filmów o tematyce żydowskiej.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy

Filmy posiadają napisy w języku polskim. Wstęp wolny.

PROGRAM

16 stycznia (poniedziałek), g. 18.00

Sprawa Kozalczyka, reż. Roni Ninio (Izrael 2015, 53’)

GRAND PRIX – Złoty Warszawski Feniks 2016

Jaakov Kozalczyk znany był jako “strażnik bloku śmierci”. Był również żydowskim kapo w Auschwitz, który poświęcił swoje życie by ratować Żydów. Był też bardzo znanym siłaczem, który występował na całym świecie. Jego serce nie wytrzymało oskarżeń o kolaborację z nazistami i wieku 53 lat – mieszkając już w Izraelu, popełnił samobójstwo. Jego 68-letni syn rozpoczyna teraz niezwykłą podróż, by odkryć przeszłość i odnaleźć ojca.

Bente i Olek, reż. A. Titkow (Polska 2015, 31‘)

Historia jakich wiele – mężczyzna poznaje kobietę. Prosta opowieść może być jednocześnie niezwykła. Aleksander urodził się w rodzinie naznaczonej piętnem Zagłady. Czuł się Polakiem, jednak w czasie kampanii antysyjonistycznej zrozumiał, co znaczy być Żydem. Internowany w stanie wojennym zdecydował się na emigrację do Norwegii. Bente urodziła się w Oslo w ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie. Dzisiaj oboje żyją we Wrocławiu. Założona przez Bente fundacja przywróciła piękno synagodze pod Białym Bocianem a Aleksander jest przewodniczącym żydowskiej społeczności.

23 stycznia (poniedziałek), g. 18.00

Sieroty rewolucji, reż. Igal Bursztyn (Izrael 2015, 85’)

Film rozpoczyna się w warszawskim więzieniu, w którym matka reżysera została uwięziona za nielegalną działalność komunistyczną. 60 lat później, podczas służby wojskowej jako rezerwista został on wyznaczony do pilnowania Palestyńczyków w izraelskim więzieniu na Zachodnim Brzegu. Oparty na rodzinnej opowieści film rozważa moralne i polityczne idee, które wstrząsnęły Europą i Bliskim Wschodem w XX wieku a rozbrzmiewają po dziś dzień. Dokument o ofiarach i sprawcach, jednocześnie biorących udział w wydarzeniach zmieniających świat.

30 stycznia (poniedziałek), g. 18.00

7 dni w St. Petersburgu, reż. Reuven Brodsky (Izrael 2015, 60’)

Film pokazuje wizytę Lizy w Petersburgu, podczas której ma okazję uściskać swojego syna po raz pierwszy od 12 lat. Lisa przyjechała do Izraela idąc w ślady swego syna Leonida. Rok później on zdecydował się na powrót do Rosji, a ona została w Izraelu z pozostałą częścią rodziny. Ich spotkanie to prawdziwa emocjonalna burza, choć po jakimś czasie dochodzą do punktu, w którym możliwy jest prawdziwe pojednanie. To będzie też ich pożegnanie, chyba że Lizie uda się zrealizować swoje marzenie, by Leonid powrócił do Izraela, pomimo wysokiej ceny jaką będzie musiał zapłacić – półtora roku w więzieniu.

Einstein w Ziemi Świętej, reż. Noa Ben Hagai (Izrael 2015, 55’)

Gdy Albert Einstein przyjeżdża do Palestyny w lutym 1932 r., mieszka tam 85 tysięcy Żydów.Sądząc po nagłówkach ówczesnych gazet, każdy z nich przyszedł, by powitać i wiwatować na cześć najsłynniejszego Żyda tamtych czasów. Przez następnych 12 dni Einstein notuje wrażenia z powstającego państwa żydowskiego w osobistym dzienniku nie przeznaczonym do publikacji. Na podstawie tego, nigdy przedtem nie widzianego, zapisu podróży powstał film, który pokazuje wizytę Einsteina w Ziemi Świętej, a także maluje portret żydowskiego geniusza.

6 lutego (poniedziałek), g. 18.00

Walcząc ze strachem, reż. Herz Frank, Maria Kravchenko (Izrael, Łotwa, Rosja 2014, 80’)

Główne postaci filmu dokonały wyborów, które na zawsze zmieniły ich życie. W 1995 r. młody człowiek Yigal Amir zabija premiera Izraela – Icchaka Rabina i staje się najbardziej znienawidzonym więźniem w kraju. Larisa, matka czwórki dzieci rozwodzi się z mężem, by wziąć ślub z siedzącym za kratami Yigalem i rodzi mu syna. Przez wiele lat autorzy filmu próbowali rozwiązać i zrozumieć tę skomplikowaną historię.

2017-06-03T01:13:58+02:00